Az első 25 év

Városi csoportok megalakulása

Az Intéző Bizottság (IB.) a megalakulás óta először 1982. október 20-án ült össze. Döntött a budapesti csoport megalakulásának programjáról, konkrétabban a város vezetőinek és a Budapesten élő tagok első összejöveteléről. Döntő fontosságú volt ennek a találkozónak a sikere. Erre az összejövetelre a Magyar Nemzeti Bank római parti üdülőjében 1982. december 3-án került sor. Szarvasról a SZÁT. Autóbuszával utaztunk Budapestre. A találkozót este 18 órai kezdettel hirdettük. A sűrű köd és sötétség miatt nehezen találtuk meg az üdülőt. Erről a találkozóról és az ott történtekről hosszabban írok, mert felejthetetlen volt. Mintegy 120, volt szarvasi és házastársa fogadta el a szervezők meghívását. Megható jeleneteknek voltunk tanúi. Sokan évtizedek óta most találkoztak újra. Találgatták, hogy Te ki vagy? Ismerős vagy, de nem tudom a neved. A felismerés öröme könnyeket fakasztott, hosszantartó ölelések – akár egy megrendezett filmben – perceken keresztül. Az érzelmi kitörést fokozta a szarvasi kenyér és kolbász látványa. A hazai kenyeret sokat csókolgatták. (A szarvasiak Táncsics kenyérrel és a SZÁT. által gyártott kolbásszal kedveskedtek a találkozó résztvevőinek. Ma már a Táncsics kenyér fogalom, ugyanis a Táncsics TSZ. sütödét üzemeltetett. Az itt sütött kenyeret még eddig senki nem tudta pótolni. A SZÁT húsüzeme, többek között szalámit is gyártott szarvasi recept szerint. Jansík Tamás tanácselnök meleg szavakkal köszöntötte a résztvevőket, majd dr. Körösfalvi Pál elnök ismertette az október 2-i alakuló közgyűlésen elhangzottakat. Szólt a Baráti Kör céljáról, jelentőségéről, azokról a feladatokról, amelyekben a lelkes baráti köri tagok a város fejlődésének elősegítésében ötletekkel, javaslatokkal segíthetnek. A résztvevők elismeréssel üdvözölték a kezdeményezést. A jelenlévő művészek (Kiss Anna, Erdődy Kálmán) felajánlották, hogy Szarvas kulturális életének gazdagítása érdekében fellépnek; (a Baráti Kör ügyvezető elnökségének határozott célkitűzése volt, hogy a kör előadóművészei, képzőművészei Szarvason lehetőséget kapjanak.)

Néhány javaslatról: Újlaki Lajos felvetette, hogy a gr. Bolza Géza kastély lebontása után kb. 16 db nagyméretű kő hasznosítható lenne képzőművészeti alkotások készítésére. (ezekből a kövekből készült a Baráti Kör emlékköve, valamint a Petőfi iskolánál felállított Petőfi mellszobor, melyet Csepregi Zoltán szarvasi szobrász alkotása. K.P.) Ezzel az összejövetellel a Baráti Kör budapesti csoportja megkezdte máig tartó működését.

Felszólal: Dr. Sinkovics Györgyné Törőcsik Teréz Balról:: dr. Pálos György
Ruzicskay Györgyné
Balról jobbra: Újlaki Lajos, Szekeres Istvánné, Kékesi Imre (Kékesi László testvére)
Áll: Folytán János
Jobbról: Fekete Jánosné,  dr. Tóth Pál fogász professzor, Kóris Györgyné, Jansik Tamásné
Elöl balról jobbra: Dr. Körösfalvi Pál, Fekete János, Kiss Anna hátul: Trethon Ferencné, Mészáros István, Borgulya Mihály.
Születőben az Arcképek Szarvas múltjából. Dr. Tóth Lajos, Kékesi László

A budapesti csoport vezetője Holub János, a vezetőség tagjai Fekete Jánosné, dr. Görgő Pálné, Raskó Klára, Békésiné Mrsan Mária. Köszönet illeti őket az első találkozó megszervezéséért.

1982. december 27-én a Békés megyei Tervező Vállalat igazgatójának

(dr. Körösfalvi Pál) irodájában ülésezett a Kör vezetősége. A vezetőség értékelte a budapesti találkozót, valamin az 1983. évi feladatokat beszélte meg, többek között:

Díjak, ösztöndíjak alapítása:

1.     Pedagógus díj
2.     A Baráti Kör humán és reál díja
3.     Dr. Puskás díj
4.     Dr. Bogár Imre díj
5.     Misik díj

Dr. Perényi Béla ny. ügyész javasolta a Szarvasi Öregdiákok Baráti Körének egyesülését a Város Baráti Körével, melyet azzal indokolt, hogy a Baráti Körben zömmel volt diákok a tagok. (Erről a javaslatról, sorsáról néhány gondolatban külön szólok.)

A vezetőség döntött Majoros Hédi keramikus művész munkáiból álló kiállítás rendezése mellett. Döntés született Ruzicskay György: Fantasztikus utazás II. kötetének megjelentetéséről. A kiadást a Baráti Kör intézte és finanszírozta. Szóba került ismét a majális rendezése, melynek függvénye a liget rendbetétele.

A vezetőség döntött újabb terület védetté nyilvánításáról. Természetvédelmi területté vált a történelmi Magyarország közepe. Dr Sípos András az Arborétum igazgatója vállalta ennek a területnek a gondozását. A szélmalmot félkörben átkaroló fák ültetése ekkor kezdődött.

Döntés született továbbá az Arcképek Szarvas múltjából c. könyv kiadásáról dr. Tóth Lajos – Kékesi László írásaival ill. rajzaival.

A kihelyezett elnökségi üléssel a békéscsabai csoport is hivatalosan megalakult dr. Körösfalvi Pál kezdeti vezetésével. A Békéscsabán élő szarvasiak felkutatását dr. Körösfalvi Pál elnök vállalta.

(Szarvasiak részéről nem volt jellemző a Békéscsabára költözés, hacsak munkahely változás, vagy párkapcsolat kényszerítette erre. Bizonyítja ezt a feltételezést az, hogy a Békéscsabán élő szarvasiak baráti köri csoportját nem sikerült 10 fő fölé emelni. A csoport máig sem működik.K.P.)

Alakuló ülés a DÉLÉP vendégházában Szegeden Dr. Frecska Irén, előtérben Dr. Moholi Károly
Balról: Dr. Perényi Béla, Moravcsik József, Dr. Gervai Mihály, Dr. Frecska Irén, Holub János
Felszólal: Matusik Sándor, Szeged Városi Tanács VB. Művelődésügyi osztály vezetője
Fekete Jánosné balról a Bp.-i csoport képviseletében, Dr. Körösfalvi Pál elnök, Koszti Pál titkár
Dr. Gervain Mihály, Koszti Pál, Dr. Puskás Albert, Dévényi István
Szegedi csoport összejövetele Sipos Mihály, Dr. Frecska Irén, Dr. Gervain Mihály, Sipos Mihályné, Koszti Pál

1983. március 25-én, Szegeden megtartott intéző bizottsági ülésen (melyet a DÉLÉP irodaházában tartottunk) Juhász Sándor szarvasi tanácselnök-helyettes adott tájékoztatót a város 1983. évi tervéről. Kiemelten szólt városunk energia gondjairól: „Mint ismeretes Szarvas és környéke nincs bekapcsolva a vezetékes gázellátásba. A geotermikus – mint számításba jövő – energia feltáratlan. Az olajárak ismert nagysága, valamint az olajnak, mint fűtőenergiának a háttérbe szorítása élezi a város energiaellátását. A villamos energia műszaki feltételei sem teszik lehetővé felhasználását. Az új beruházások (lakás, intézmény stb.) az energiaracionalizálási program miatt, valamint a működő intézmények energiaellátása egyre nagyobb gondot okoz. Közeli cél és perspektivikus megoldás is a gáz bekapcsolása, illetve behozatala a városba, valamint a geotermikus energia feltárása és bevitele a meglévő főtéri rendszerekbe. A termálvíz, mint a város feltérképezett, de még feltáratlan természeti kincse a fűtésen kívül megalapozná a település termálturizmusát, amely megoldaná ennek a csodálatos környezetben fekvő városnak végleges karakterét. Az infrastrukturális háttér mennyiségi vonatkozásban megfelel a követelményeknek, kis ráfordítással nemzetközi igényeket elégíthetne ki.” – fejezte be tájékoztatóját Juhász Sándor.

Az IB. soraiból megalakította az ún. Termál Bizottságot, melynek feladata a geotermikus energia többcélú hasznosításával összefüggésben felmerülő feladatok összefogása, javaslatok a szükséges intézkedések megtételére. .

Az intéző bizottsági ülés további programjaként megalakult a Baráti Kör szegedi csoportja, melynek vezetői: dr. Puskás Albert a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola docense, dr. Gervain Mihályné dr Frecska Irén orvos, dr. Gervain Mihály főorvos, Sipos Mihály a DÉLÉP vezérigazgatója.

Meghívó a Baráti Kör szarvasi csoportjának ülésére.

 

A Baráti Kör szarvasi csoportjának megalakítása az elnökség nyílt ülésén történt 1983. szeptember 16-án.

Tájékoztató hangzott el az alakulástól eltelt idő munkájáról, majd a szarvasi csoport vezetőinek felkérésére került sor. Elnök Kóris György az MSZMP járási Bizottság titkára, titkár dr. Molitórisz Pál a Városi Tanács VB. titkára lett. (: az elnök és a titkár személyének kiválasztásánál cél volt a helyi gazdasági és kulturális elit megmozdítása. Az elnök egyébként rendkívül fogékony és innovatív volt a Baráti Körben rejlő lehetőségek iránt. Dr. Molitórisz Pál személyében pedig jellemző az erős lokálpatriotizmus, valamint az állami vezetés közvetlen bekapcsolása a helyi civil szerveződés életébe. Döntő szempont volt az információkhoz való hozzáférés, aminek abban az időben csak azok voltak részesei, akik az információ forrásokkal és hordozókkal szorosa kapcsolatban voltak. Abban az időben nem volt újság helyi TV. internet stb., az információk pedig fontosak voltak akár állami,akár  politikai oldalról.K.P.)

Balról Vrbovszki György, Kóris György a szarvasi csoport elnöke,ad tájékoztatást, Dr. Körösfalvi Pál elnök, Dr. Tóth Lajos HNF elnök, Juhász Sándor tanácselnök helyettes, Koszti Pál titkár

A szarvasi csoport 1984. július 13-án nyitott a város felé. Az összejövetelre meghívást kaptak a város párt és állami vezetői, gazdálkodó szervezetek, intézmények vezetői. Összesen 111 meghívót küldtünk el. Meghívást kaptak a budapesti, a szegedi csoportok vezetői is. Még arra korábban nem volt példa, hogy civil szervezet összehozza a város és környékének különböző szintű vezetőit házastársaikkal együtt.